Disklabs Faraday Çantalarının Çıkış Hikayesi

1843'te Michael Faraday, kalaylı bir buz kovası ile ilk kez elektrostatik ve elektromanyetik korumanın arkasındaki ilkeleri gösteren basit bir deney yaptı. Aynı prensipler hala günümüzde cihazları ve hatta bazen tüm binaları RF sinyallerinden izole etmek için kullanılıyor.

20 Temmuz 2020 | Faraday Çanta | 0 Yorum
Disklabs Faraday Çantalarının Çıkış Hikayesi

Disklabs, 16 yılı aşkın bir süredir Faraday çantaları tasarlıyor ve üretiyor. Normalde dijital suçlar üzerine çalışma yapan bir firmaya bunu yaptıran neydi? Bu fikir nereden ve nasıl çıkmıştı?

1843'te Michael Faraday, kalaylı bir buz kovası ile ilk kez elektrostatik ve elektromanyetik korumanın arkasındaki ilkeleri gösteren basit bir deney yaptı. Aynı prensipler hala günümüzde cihazları ve hatta bazen tüm binaları RF sinyallerinden izole etmek için kullanılıyor.

Geleneksel Faraday kafesleri sert materyaller kullanılarak yapılan, metal ve hantal muhafazalar olarak karşımıza çıkıyordu. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte kullanılmaya başlanılan metalize kumaşlar yeni Faraday muhafaza çeşitlerini imal etmeyi mümkün kıldı.

Sabit disk onarımı ve veri kurtarma konusunda İngiltere’de önemli bir geçmişe sahip olan Disklabs, cep telefonlarını ve bilgisayarları adli olarak analiz etme yeteneği geliştiren ilk şirketlerden birisi oldu. Veri kurtarma çalışmaları sırasında Disklabs ekibi cihazları kablosuz ağlardan izole edecek ve böylece önemli verilerin silinmesini ya da değiştirilmesini engelleyecek bir yönteme ihtiyaç olduğunu fark etti. Ayrıca sahada kullanılabilecek, uygun maliyetli ve bilgiler manipüle edilmeden personel tarafından cihazların incelenmesine olanak tanıyan bir çözümün gerekliliği ortaya çıktı.

Faraday kafesi özelliği olan basit bir kılıfın bu sorunlara çözüm getirileceği düşünüldü ancak Disklabs ekibinin test ettiği malzemelerin çoğu kablosuz ağlara karşı tutarsız ve elbette güvenilmez bir performans gösterdi. Bunun üzerine Disklabs ekibi tutarlı ve güvenilir bir performans yakalamak için kolları sıvayıp yeni bir Faraday malzemesi arayışına girdi.

Üreticiler ile yapılan çalışmalar sonucunda, suya dayanıklı bir dış kaplama kullanılarak üretilecek ve tutarlı bir performans gösterecek bir malzeme geliştirildi. Bu sefer dikiş işleminin performansı düşürdüğü fark edildi. Özel iplikler ve dikiş teknikleri kullanılarak yapılan denemeler sonrası nihayet kullanılan materyalin, Faraday koruma özelliğini kaybetmeden, düzgün bir performans göstermesi ve tamamen sızdırmaz olması sağlandı.

Birçok denemeden sonra güvenilir bir üretim süreci geliştirildi. Üretim süreci sonrası Disklabs ekibi DeMonfort Üniversite ile birlikte çalışarak üretilen her bir ürün için kullanılabilecek, güvenilir test prosedürleri belirledi.

Tüm bu süreçlerin sonunda üretilen, günümüzde diğer Faraday muhafazalarına göre çok daha yüksek performans sunan Disklabs Faraday çantaları, adli araştırma kurumları ve polis teşkilatlarından büyük talep görüyor. Son 16 yılda gelişen teknoloji ile beraber siber suçluların da sayısı maalesef arttı ve Disklabs dünya çapında suçun çözülmesi ve önlenmesi için sürekli genişleyen ürün yelpazesi ile durmadan çalışmaya devam ediyor.

Bir Cevap Yazın