Faraday Çantası Nedir?

Faraday çantası nedir ve ne için kullanılır?

13 Temmuz 2020 | Faraday Çanta | 0 Yorum
Faraday Çantası Nedir?

Teknolojinin bize sunduğu imkânlar sayesinde evde kullandığımız internet bağlantımızla, telefonumuz, araç anahtarlarımız hatta ve hatta evimizin kapısı bile uzaktan, kablosuz olarak kontrol edilebilir hale geldi.

Bilim ve teknolojinin ilerlemesi ile hayatımızın kolaylaştığı bir gerçek. Ancak aynı zamanda günümüz modern teknolojileri bizler için risk oluşturabilecek uygulamalar ile suistimal edilebiliyor. Uzaktan bağlantı yoluyla yapılan hack saldırıları, araç anahtarını hackleyerek yapılan hırsızlık girişimleri, kredi kartlarımızın kopyalanabilmesi gibi birçok tehlikeli siber suç ile bu süreçte maalesef yüzleşmemiz gerekiyor.

Michael Faraday (1791 - 1867)

Faraday Çantaları ismini, tüm RF (radyo frekansı) sinyallerinin alınmasını veya gönderilmesini engelleyen düzeneklerin (Faraday kafesi) mucidi, büyük bilim adamı Michael Faraday’dan almaktadır. Alanında lider olan Disklabs, farklı boyutlarda ve özellikte olan cihazlarınızı siber saldırılardan korumak ve böylece önemli verilerinizi güvene almak için Michael Faraday’ın yıllar önce bulduğu yöntemleri başarılı olarak çantalarına uyguluyor.
BİR FARADAY ÇANTASI NASIL ÇALIŞIR?

Akıllı telefon gibi elektronik cihazlar şebekelere kablosuz sinyaller aracılığıyla bağlanır. Cihazlar yine bunun dışında kablosuz bir çok özellik ile donatılmıştır; Bluetooth gibi ya da 802.11 b/g/n yerel ağ standardını kullanan kablosuz WiFi ağına bağlanabilmek gibi. Akıllı telefonların mevcut standart güvenlik prosedürlerine rağmen bu telefonlara dış bir kaynaktan veri çalmak için, veri silmek için ve diğer kötücül amaçlarla saldırılacak birçok açık mevcuttur.

Faraday çantaları, aynı Faraday kafesleri gibi, yapıldığı malzemeler sayesinde sinyallerin alınıp gönderilmesini tamamen engelleyen bir yapıya sahiptir. Bu, özellikle suç araştırmaları yapan adli merciler için önemlidir çünkü mahkemelerde delil olarak kullanılacak dijital verilerin dışarından bir etkiyle silinmesi veya bozulması hayati önem taşımaktadır.

FARADAY ÇANTALARI HANGİ MALZEMELERDEN YAPILMIŞTIR?

Faraday çantaları, çok farklı malzemeleri çift katlı kullanılarak yapılabilir. Örnek olarak bakır, alüminyum ve statik enerjiyi dağıtan polietilen malzemeler verilebilir.

Örnek verilen malzemelerden düz, kapalı kutular yapılabilir ve bu en pratik çözüm olarak düşünülebilir. Ancak Disklabs tarafından yapılan testlerde birçok malzemenin ve kapalı yapının performans test sonuçlarının yeteri kadar tutarlı olmadığı keşfedildi.  Disklabs, Faraday çantaları üretmek için bu problemi esas aldı; tüm RF sinyallerini engelleyen ve bunu yaparken istikrarlı sonuçlar veren, güvenli çantalar yapmak için yola koyuldu.

Pazarda yer edinen diğer birçok markanın aksine, Disklabs’ın Faraday Çantaları performansını tam anlamıyla korumak için özel dikiş yöntemleri ve yüksek kaliteli materyaller kullanılarak üretildi.

FARADAY ÇANTALARI NE İÇİN KULLANILIR?

Daha önce belirttiğimiz gibi Faraday çantalarının asıl kullanım amacı kolluk kuvvetleri, istihbarat servisleri gibi kurumlar için veri kaybının ve izlemenin önüne geçmektir.

Bununla birlikte akıllı anahtar sistemine (keyless go) sahip araçların sahipleri, yüksek kaliteli ve güvenli Faraday çantalarını hırsızlıklara karşı kendilerini korumak için sıklıkla tercih etmektedir. Keyless go sistemiyle çalışan araçlar için kullanılacak küçük bir Faraday çantası aracınızın kapısının kötü niyetli kişiler tarafından açılmasını veya aracınızın tamamen çalınmasını engelleyecektir.

Diğer bir yaygın kullanıcı kitlesi ise Faraday çantalarını elektronik cihazları ve verileri konusunda hassas olduğu için tercih eden nihai tüketicilerdir. Bu tüketiciler; verilerinin korunması, uzaktan izinsiz erişimin engellenmesi, insan yapımı cihazların verebileceği zararların önüne geçilmesi ve hatta elektromanyetik dalga yaratan büyük astrolojik olaylardan cihazlarının etkilenmemesi için Faraday çantalarını tercih ederler.

Kablosuz teknolojiye olan bağımlılığımız ve uzaktan bağlantıya dayanan işyerleri ve evlere olan güvenimizle, her zaman bağlı görünen veya bağlantı arayan cihazlarımızı korumak daha önemli hale geliyor. Akıllı cihazlarınızı bilinmeyen uzaktan saldırılardan korumak için doğru çantayı seçmek isterseniz Faraday Çanta serimize göz gezdirin.

Bir Cevap Yazın