Faraday Cüzdanı Nedir? İhtiyacım Var mı?

Kartlarımızdan para çalmak hırsızlar için düşündüğünüzden daha kolay. Faraday cüzdanları işte bu noktada verilerinizi ve paranızı korumak için tasarlandı.

13 Temmuz 2020 | Faraday Çanta | 0 Yorum
Faraday Cüzdanı Nedir? İhtiyacım Var mı?

Özellikle son zamanlarda yaygınlaşan kredi kartı ve banka kartı kullanımı, finansal hareketlerimizin çok ciddi bir kısmını oluşturuyor. Bize ait birçok özel veri yine bu kartların çiplerinde gizli ve biz bu bilgileri elbette kimseyle paylaşmak istemiyoruz. Ancak özellikle pandemi sürecinin de etkisiyle oldukça rağbet gören temassız çekim yapabilen kartlarımızdan para çalmak hırsızlar için düşündüğünüzden daha kolay. Faraday cüzdanları işte bu noktada verilerinizi ve paranızı korumak için tasarlandı.

Biraz eskiye gittiğimizde kredi kartı ve banka kartlarınızdan bilgilerinizi ve paranızı çalmak isteyen bir hırsız, para çekme makinelerinde düzenek kurmak ve bu düzeneğe siz gittikten sonra ulaşmak zorundaydı; işleri oldukça meşakkatliydi. Ancak aynı hırsızlar, daha zekice yöntemlerle, artık bu kadar fazla uğraşmaya gerek kalmadan, sadece yanınızda dikilerek paranızı ve bilgilerinizi rahatlıkla çalabiliyor.

Kartlarınızın içinde yer alan ve size ödeme yaparken çok büyük kolaylık sağlayan, temassız çekim için tasarlanmış RFİD (Radyo Frekansı ile Tanımlama Sistemleri) çipler basit bir tarama işlemi sonrası size ait tüm bilgilerin kötü niyetli kişilerin eline geçmesine sebep olabilir. Bir anlığına cüzdanınızın arka cebinizde olduğunu ve ayakta dikildiğinizi düşünün. Teorik olarak; elinde modifiye edilmiş tarama cihazı olan birisi, sizin izniniz olmadan, sadece arkanızda birkaç saniye ayakta bekleyerek kartınıza ait tüm bilgileri çalabilir.

RFID FARADAY CÜZDANI NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR?

RFID çipler; evcil hayvanlarınızın çipli kimliklerinden kredi kartlarınıza, pasaportlarınızdan şehir içi ulaşım kartlarınıza kadar çok geniş bir alanda kullanılmaktadır.

Bu elektromanyetik yongalar radyo dalgaları kullanarak RFID okuyucularla bağlantı kurar. Bundan kaynaklı olarak, yakınınızda RFID okuyucu cihazla duran, kötü niyetli insanların verilerinizi çalmasını engellemek teorik olarak mümkün değildir ve aslına bakılırsa bu çok sık yaşanan bir hırsızlık yöntemidir. İşte bu noktada kullanıcıların yardımına Faraday cüzdanları yetişir, doğru materyaller ve özgün tasarımları sayesinde çiplerin okunmasını engeller ve böylece sizi hırsızlıklara karşı korumuş olur. Eğer cüzdanınızı doğru materyal (Disklabs Faraday cüzdanlarında olduğu gibi) ile kaplayarak kartlarınızı koruma altına alırsanız, elektromanyetik dalgalar engelleneceği için, okuyucu sizin kartınızdaki çipleri de okuyamaz.

Fikir aslında oldukça basit, cüzdanınızı bir Faraday kafesinin etrafını sarar gibi bakır, gümüş veya nikel ile örmeniz gerekmekte. Böylece cüzdanınız için bir Faraday kafesi etkisi yaratabilirsiniz.  Harici elektromanyetik alanlar örgünün dış çevresinde dağıldığı için örgülerin içindeki yük veya elektromanyetik dalgalar etkinliğini kaybeder. Böylece okuyucu ve çip arasında bir iletişim kurulamaz.

Faraday cüzdanınız, harici sinyalleri engeller ve böylece izniniz dışında kimliklerinizde veya kartlarınızda bulunan RFID çipleri okunamaz. Faraday cüzdanları; güvenlik bilincine sahip kişiler için, cüzdanındaki kartlarda önemli veriler bulunduran kişiler için ya da güvenlik güçleri ve devlete çalışan kişiler için kötücül amaçlı saldırılara karşı mükemmel bir korunma yöntemidir.

Bir Cevap Yazın